Acytretyna na Łuszczycę

Acytretyna jest retinoidem doustnym, zatwierdzonym do leczenia ciężkich postaci łuszczycy u osób dorosłych.

Lek ten jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz u pacjentów z chronicznymi, nieprawidłowo podwyższonymi wartościami lipidów we krwi. Łączne stosowanie metotreksatu i acytretyny również jest przeciwwskazane.

Acytretyna ma dla ludzi działanie teratogenne, a zatem jest produktem leczniczym kategorii X podczas ciąży. Jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży oraz u tych, które zamierzają zajść w ciążę w czasie terapii lub w dowolnym momencie, przez co najmniej 3 lata od zaprzestania leczenia. U pacjentek przeciwwskazane jest także spożywanie etanolu (alkoholu) podczas terapii oraz przez 2 miesiące po zakończeniu leczenia łuszczycy tym lekiem.

Skutki uboczne acytretyny są efektami, które są związane z terapią retinoidami. Należą do nich przede wszystkim zapalenie warg, łysienie, łuszczenie skóry, suchość skóry, świąd, katar, zespół suchego oka, bóle stawów, hipertrójglicerydemia (66%), zmniejszenie stężenia frakcji HDL cholesterolu (40%), hipercholesterolemia (33%), podwyższone wskaźniki funkcji wątroby (33%), podwyższona fosfataza alkaliczna (10-25%), hiperglikemia (10-25%) i podwyższona kinaza fosfokreatynowa (10-25%). Zapalenie wątroby i żółtaczka wystąpiły u mniej niż 1% pacjentów w testach klinicznych Soriatane - leku z acytretyną.

Wielorakie badania poprzedzające terapię i ciągłe monitorowanie z możliwymi dostosowaniami dawki, są niezbędne w ciągu leczenia łuszczycy acytretyną, aby uniknąć uszkodzenia ważnego narządu.