Fototerapia na Łuszczycę

Fototerapia UVB

Fototerapia jest zwykle zarezerwowana dla średnio lub mocno nasilonych form łuszczycy. Standardowa fototerapia (nie fotochemioterapia) polega na leczeniu łuszczycy światłem ultrafioletowym UVB. Fototerapia szerokopasmowym UVB jest skutecznym podejściem do leczenia umiarkowanych i ciężkich postaci choroby. W dalszym okresie nastąpiło przejście na stosowanie raczej wąskopasmowego UVB (311-313 nm), co jest bardziej optymalne.

Leczenie łuszczycy promieniowaniem UVB jest czasochłonne i wymaga 2-3 wizyt w ciągu tygodnia przez okres kilku miesięcy, poświęconych na fototerapię. Występuje także możliwość doświadczenia ostrej reakcji poparzenia.

Fotochemioterapia PUVA

Fotochemioterapia polega na spożyciu lub miejscowym stosowaniu poradleni, a następnie naświetlania promieniami ultrafioletowymi UVA. Fotochemioterapia z wykorzystaniem psoralenu oraz UVA jest bardzo skuteczna w leczeniu ciężkiej, opornej, utrudniającej funkcjonowanie łuszczycy, niereagującej na inne rodzaje leczenia. Pacjenci muszą być zabezpieczeni przed dalszą ekspozycją na światło ultrafioletowe przez 24 godziny po wystawieniu na działanie psoralenu i UVA. W przypadku stosowania leku doustnie, przez kolejne 24 godziny po terapii powinno się zabezpieczać oczy przed promieniowaniem UV, poprzez noszenie okularów osłaniających oczy przed tym promieniowaniem. U większości pacjentów, ustąpienie objawów łuszczycy osiąga się po 19-25 zabiegach i dawce około 100-245 J/cm² UVA.

Leczenie łuszczycy przy pomocy PUVA jest czasochłonne - wymaga wizyt 2-3 razy w tygodniu w celu przeprowadzenia fotochemioterapii. Skutki uboczne psoralenu doustnego mogą obejmować nudności, zawroty głowy i ból głowy. Głównym, wczesnym skutkiem ubocznym PUVA jest świąd. Długotrwałe efekty uboczne obejmują uszkodzenia skóry i zwiększone ryzyko raka skóry, zwłaszcza raka płaskonabłonkowego. Dla tego typu raka, ryzyko wzrasta po dawce 2000 J/cm² UVA.

Przeciwwskazania do stosowania psoralenu dotyczą: