Retinoidy na Łuszczycę

Żel z tazarotenem do stosowania miejscowego jest zatwierdzony w dwóch dawkach, 0,05% i 0,1%, w leczeniu stabilnej łuszczycy plackowatej, zajmującej do 20% powierzchni ciała. W testach klinicznych, pacjenci z co najmniej umiarkowaną łuszczycą byli leczeni przez 12 tygodni, raz na dobę. Odsetek pacjentów, z co najmniej 75% poprawą względem wartości wyjściowej, wyniósł 28% i 18% dla stężenia 0,05% w dwóch badaniach kontrolowanych placebo oraz 38% i 25% dla preparatu 0,1% w dwóch badaniach kontrolowanych placebo.

Najczęstsze skutki uboczne retinoidów ograniczały się do niepożądanych efektów w obrębie skóry. Obejmowały one świąd, pieczenie, rumień, nasilenie łuszczycy, podrażnienie i ból skóry.

Należy zauważyć, że stosowany na skórę tazaroten ma też inne wskazania. Tazaroten w postaci żelu o mocy 0,1%, jest również dopuszczony do wspomagania leczenia łagodnego do umiarkowanego trądziku młodzieńczego na twarzy. Krem z tazarotenem o mocy 0,1% jest z kolei zatwierdzony jako środek wspomagający do stosowania w łagodzeniu drobnych zmarszczek twarzy, cętkowanej hiperpigmentacji i hipopigmentacji twarzy oraz łagodnych plam soczewicowatych twarzy u pacjentów, którzy stosują kompleksowe programy unikania światła słonecznego i pielęgnacji.

Żel i krem z tazarotenem są produktami w kategorii leków X odnośnie ciąży i jako takie są przeciwwskazane dla kobiet, które są lub mogą być w ciąży. Na 2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia łuszczycy retinoidami należy uzyskać negatywny wynik testu ciążowego, a terapię należy rozpoczynać podczas krwawienia miesięcznego. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję.